Ceny Ethereum spadają, gdy CME futures zamyka pierwsze kontrakty

Ethereum nie radzi sobie z Bitcoinem od czasu, gdy Chicago Mercantile Exchange uruchomiło kontrakty futures na Ether w zeszłym miesiącu.

Akcja rynkowa jest niemal identyczna z tym, co działo się, gdy instytucjonalny gigant inwestycyjny uruchomił kontrakty terminowe na Bitcoina w grudniu 2017 roku. Ethereum prześcignęło Bitcoina w pierwszym miesiącu handlu kontraktami nieco ponad trzy lata temu.

Kontrakty terminowe pozwalają inwestorom uzyskać ekspozycję na aktywo bazowe poprzez zabezpieczanie się przed jego przyszłymi ruchami cenowymi, a większość zdecydowała się w tym przypadku na short.

CME uruchomiło produkt 8 lutego, kiedy Ethereum było notowane na poziomie nieco ponad 1 600 USD. W tym czasie Finbold informował, że ceny Ethereum mogą zostać negatywnie dotknięte.

Aktywa poszedł na osiągnięcie wszech czasów wysoki nieco ponad $ 2.000 w dniu 21 lutego przed spadkiem mocno w 30% korekty.

W momencie pisania tego tekstu, Ethereum było notowane na poziomie $1,430, według Tradingview.com. ETH spadł do miesięcznego minimum na poziomie $1,300 w weekend, ale odbił się nieco, aby pozostać tuż powyżej obecnych poziomów wsparcia.

W ciągu ostatnich siedmiu dni, aktywo spadło o 25% i jest obecnie notowane poniżej 50-dniowej średniej ruchomej.

Futures na kryptowaluty – déjà vu

W połowie grudnia 2017 roku CME i CBOE (Chicago Board Options Exchange) uruchomiły podobne produkty dla Bitcoina, które wielu insiderów branży przypisuje późniejszemu krachowi jego cen.

Bitcoin osiągnął rekordowy poziom 20 000 USD mniej więcej tydzień po uruchomieniu instytucjonalnego produktu inwestycyjnego, ale zaczął się mocno wycofywać, zanim pierwszy miesięczny kontrakt został rozliczony. Był on masowo shortowany na giełdzie, tak jak to miało miejsce w przypadku Ethereum.

W ciągu około miesiąca od uruchomienia kontraktów, ceny Bitcoina spadły o 27,5%. Nastąpił 18-miesięczny rynek niedźwiedzia, ale BTC i rynki kryptowalut w końcu odzyskały swoje mojo, inicjując obecny rynek byka w czwartym kwartale 2020 roku.

W momencie pisania tego tekstu, BTC był handlowany na poziomie 46 260 USD, wzrastając o 2,5% w ciągu ostatnich 24 godzin, ale spadając boleśnie o 20% w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Trader i analityk Josh Rager zwrócił uwagę, że cofnięcia o takiej wielkości są naturalną częścią cykli rynkowych.

Weekendowe podsumowanie rynku kryptowalut

Po weekendowym spadku, większość aktywów kryptowalutowych o wysokiej kapitalizacji notowała nieznaczne wzrosty podczas poniedziałkowej porannej sesji azjatyckiej.

Cardano jest jednym z najlepiej radzących sobie aktywów w weekend, zajmując trzecie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, osiągając rekordowy poziom 1,45 USD w sobotę, 27 lutego.

Polkadot, Uniswap, NEM i Aave silnie odbijają w momencie pisania tego tekstu.

1. March 2021